دسته‌بندی نشده

زاویه مطمئن برای یک نردبان ایستاده چند درجه است؟

نردبان ایستاده

نردبان ایستاده یکی از وسیله های پر کاربرد در صنعت و منازل محسوب می شود که برای کار در ارتفاعات مورد استفاده قرار می گیرد. کارهایی که بایستی در ارتفاعات انجام شود،بدون وجود نردبان ایستاده یا انواع نردبان بسیار سخت و دشوار است.

بنابراین وجود نردبان در تمامی منازل و محیط کار واجب است. نردبان های ایستاده در صورتی که به درستی و به صورت صحیح مورد استفاده قرار بگیرند‌ و یا وزنی بیش از حد توان به آن ها وارد نشود، می توانند طول عمر بسیار زیادی داشته باشند.

علاوه بر این هنگام استفاده از نردبان های ایستاده بایستی یک زاویه مطمئن برای آن ها در نظر گرفت تا از به وجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری کرد. در این مقاله قصد داریم انواع نردبان های ایستاده، نکات مهم هنگام استفاده از آن و بسیاری از موارد مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهیم پس تا پایان مطالب همراه ما باشید.

انواع نردبان های ایستاده براساس جنس

نردبان های ایستاده آلومینیومی: نردبان های ایستاده آلومینیومی دارای ریل های نواری و یکپارچه هستند، که جنس پله های آن ها نیز آلومینیومی می باشد و به صورت منظم به ریل ها، توسط جوشکاری و یا گیره رابط متصل می شوند. مزایای این نوع اتصال این می باشد که به آسانی شل نمی شود.

نردبان ایستادهتوجه داشته باشید که هنگام آسیب دیدن و خرابی ریل ها بایستی نردبان تعویض شود. نکته بسیار مهم و حائز اهمیت این است که بایستی از نردبان های ایستاده آلومینیومی در مکان هایی که در نزدیکی جریان برق هستند استفاده نشود. این نردبان های آلومینیومی با عبور جریان برق از خود می توانند خطرناک باشند.

نردبان های ایستاده آهنی: نردبان های آهنی از نوع نردبان های پر کاربرد محسوب می شوند و بیشترین کاربرد را در انبار ها دارند. نردبان های ایستاده آهنی بسیار مستحکم هستند و در مقایسه با نردبان های آلومینیومی تحمل وزن بالا تری را دارند.

نردبان های ایستاده پلاستیکی: نوع دیگری از نردبان ها که امروزه بسیار کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد نردبان پلاستیکی می باشد. این نوع نردبان ها نسبت به نردبان های فلزی و آلومینیومی استحکام کمتری دارند و نمی توان از آن ها در شغل های گوناگون استفاده کرد.

نردبان های ایستاده فایبر گلاس: این نوع نردبان ها بسیار مستحکم هستند و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند. علاوه بر این از جدید ترین نوع نردبان ها محسوب می شوند که در موارد مختلفی از آن ها استفاده می شود.

زوایه مناسب برای نردبان ایستاده

هنگام استفاده از نردبان های ایستاده نکات بسیار مهمی وجود دارد که بایستی تمامی آن ها را در نظر داشته باشید تا بدون به وجود آمدن مشکل بتوانید کار های خود را به خوبی انجام دهید. یکی از موارد بسیار مهم،انتخاب یک زوایه مناسب برای نردبان است، یعنی در حین استفاده از نردبان باید زاویه ای را انتخاب کنید تا هنگامی که بر روی نردبان قرار می گیرد تعادل خود را از دست ندهید.

اگر زاویه نردبان به درستی و به صورت صحیح انتخاب نشود ممکن است هنگام استفاده از آن با مشکلات خاصی رو به رو شوید، که از رایج ترین این مشکلات می توان به سقوط افراد از نردبان اشاره کرد.

بنابراین یک زوایه مناسب و مطمئن برای نردبان ایستاده ۷۵ درجه است. دقت داشته باشید که هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از نردبان ایستاده از حمل تجهیزات و مواد سنگین خودداری کنید.

برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات کافی، هنگام استفاده از نردبان های ایستاده نه تنها زاویه آن را در نظر نمی گیرند بلکه آن را در سطح های ناپایدار و نا مناسب قرار می دهند به همین دلیل با مشکلات زیادی مواجه می شوند. پس توصیه می شود قبل از این که از نردبان ها استفاده می کنید تمامی نکات گفته شده را در نظر داشته باشید تا بتوانید از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

نردبان ایستادهنکات کلیدی هنگام استفاده از نردبان های ایستاده

همان طور که در مطالب قبلی هم گفته شده هنگام استفاده از نردبان ها موارد مهمی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید تا با مشکلات و حوادث احتمالی مواجه نشوید. به علت کار در ارتفاعات بالا با نردبان های ایستاده، ممکن است این وسیله تا حدودی خطرناک باشد.

بنابراین توصیه می شود که تمامی نکات ایمنی مربوط به نردبان را رعایت کنید. بسیاری از افراد در حین کار این نکات مهم را فراموش می کنند یا این که رعایت کردن آن ها را جدی نمی گیرند که در نتیجه با مشکلات خاصی رو به رو می شوند. در ادامه برای این که بتوانید به درستی از نردبان های ایستاده استفاده کنید تمامی نکات کلیدی را برای شما شرح می دهیم.

  • نردبان ایستاده بایستی به صورت دقیق زیر محلی که می خواهید، قرار بگیرد‌. اگر نردبان ایستاده با محل مورد نظر فاصله زیادی داشته باشد ممکن است فرد هنگام خم شدن به محل مورد نظر تعادل خود را از دست بدهد و در نتیجه باعث سقوط فرد خواهد شد.
  • فردی که قصد دارد از نردبان ایستاده برای انجام دادن کارش استفاده کند بهتر است بر روی پله های میانی نردبان قرار بگیرد. در واقع ایستادن بر روی پله های انتهایی تا حدودی خطرناک می باشد که باعث از بین رفتن تعادل و در نتیجه سقوط فرد می شود.
  • قبل از این که از نردبان بالا بروید، مطمئن شوید که سطح زیر آن صاف و محکم است. ایستادن بر روی یک سطح ناپایدار خطر افتادن را افزایش می دهد.
  • بهتر است پایه نردبان از دیوار به اندازه یک چهارم ارتفاع نردبان باشد.
  • بایستی از یک نردبان ایستاده فقط یک شخص استفاده کند. استفاده دو نفر به صورت همزمان از نردبان باعث عدم تعادل و همچنین فشار آوردن به نردبان می شود که در نتیجه ممکن است نردبان با شکستگی مواجه شود و سبب سقوط افراد شود.
  • هنگامی که طول نردبان ایستاده شما به اندازه ارتفاع محل مورد نظر نبود، هرگز با قرار دادن یک شی در زیر آن به منظور افزایش ارتفاع آن اقدام نکنید.
  • در حین کار با نردبان ایستاده و استفاده از آن سعی کنید محلی که نردبان در آن قرار می گیرد را خلوت نگه دارید. استفاده کردن از نردبان ایستاده در مکان های شلوغ بسیار خطرناک است.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *