دسته‌بندی نشده

چگونه در مکان های عمومی از ورود میکروب با کفش جلوگیری کنیم

جلوگیری از ورود میکروب با کفش

کفش یکی از اصلی ترین عواملی می باشد که با محیط های بیرون و مکان های عمومی تماس بسیاری دارند و سبب انتقال میکروب ها و ویروس های زیادی می باشند که اگر این آلودگی ها به محیط های حساس منتقل شوند نتایج زیان بار زیادی را به همراه دارند که می توان به ایجاد بیماری و آلودگی اشاره کرد.

البته این امر می تواند برعکس نیز باشد یعنی آلودگی از محیط های حساس به مکان های عمومی نیز منتقل شوند به همین سبب باید نسبت به بهداشت و دور نگه داشتن کفش ها از آلودگی ها تلاش شود، یکی از راه های مناسب برای جلوگیری از ورود میکروب با کفش استفاده از کاور کفش ها و دستگاه های کاور زن می باشد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

جلوگیری از ورود آلودگی از طریق کفش

ورود میکروب به مکان های حساسی همچون آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، اشپزخانه ها و… می تواند خسارات و ضررهای زیادی را به دنبال داشته باشد به عنوان مثال اگر هر گونه میکروب و ویروس وارد محیط آزمایشگاه ها شود می تواند منجر به تغییر نتیجه ی آزمایشات شود و در نتیجه تشخیص و درمان و ارائه ی راحل با مشکل و خطا مواجه می شود.

بنابراین باید این محیط ها را از هرگونه میکروب، ویروس، گرد و غبار و آلودگی دور نگه داشت برای این امر باید در این محیط ها از روپوش ها و لباس های مخصوص استفاده شود اما کفش ها نیز از عوامل مهم انتقال میکروب هستند چراکه بیشترین تماس را با محیط های عمومی و الوده را دارند .

بنابراین از کاورهای کفش نیز برای پوشاندن کفش و جلوگیری از انتقال آلودگی ها به محیط استفاده می شود. برای پوشاندن کفش با کاورهای مخصوص و استریل از دستگاه هایی استفاده می شود که به آن ها دستگاه های کاور زن کفش می گویند.

جلوگیری از ورود میکروب با کفشدستگاه کاور زن

همان طور که پیشتر اشاره شد کفش ها یکی از اصلی ترین منبع های ورود آلودگی به محیط های حساس می باشند که افراد اغلب توجه زیادی به آن ها ندارند اما در حقیقت بسیار مهم هستند به همین جهت برای کاهش ورود آلودگی از طریق کفش از دستگاه های کاور زن کفش استفاده می شود که به صورت های مکانیکی، برقی، حرارتی و… وجود دارند.

دستگاه کاور زن کفش یک وسیله ی بسیار کاربردی برای پوشاندن کفش ها می باشد که اغلب در مکان های حساس به آلودگی استفاده می شوند. استفاده از این دستگاه ها مشکلات پوشیدن کاور کفش به صورت دستی را تا حد زیادی کاهش می دهند که برخی از آن ها عبارتند از:

زحمت خم شدن، الوده شدن دست ها، شستشوی دست ها، اتلاف وقت و…  دستگاه کاور زن کفش ، کف کفش ها را با نایلون ها تمیز و استریل می پوشاند و اینگونه سبب حفظ بهداشت کفش و محیط می شود که دستگاه های کاور زن حرارتی را می توان از بهترین دستگاه های کاور زن کفش دانست.

کاور زن کفش حرارتی

این دستگاه ها با حرارت کار می کنند به این صورت که با استفاده از رول pvc   کاور کفش را تولید می کند و آن ها را در بخشی از یک دستگاه قرار می دهد سپس با گذاشتن کفش در این قسمت و وارد کردن فشار و با فشردن پدال، حرارت درون دستگاه، کاور را به صورت کاملاً اتوماتیک و بدون نیاز به دست به دور کفش جمع می‌‌کند. .

دستگاه های کاور زن کفش حرارتی از قطعات بسیار باکیفیتی ساخته شده اند و ظاهری بسیار زیبا دارند همچنین دستگاه کاور کفش حرارتی از ایمنی بالایی برخوردار است و تهیه کاور برای آن نسبت به دستگاه های اتوماتیک به صرفه تر است. کاورها به صورت رول شده در انتهای دستگاه قرار می‌‌گیرند و به راحتی قابل تعویض هستند.

عملیات بیرون آمدن و برش کاورها نیز کاملاً به صورت اتوماتیک انجام می‌‌شود و این دستگاه ها سریع‌‌ترین کاور زن های کفش در دنیا می‌باشند که با بهره‌‌گیری از تکنولوژی‌‌های روز امکان کاور نمودن کفش را با صرف کم‌‌ترین زمان و هزینه ممکن فراهم کرده است.

جلوگیری از ورود میکروب با کفش

مکان های مورد استفاده

مکان های بسیار زیادی وجود دارند که بهداشت و تمیزی در آن ها بسیار مهم می باشد و باید نسبت به حفظ آن ها از آلودگی ها دقت و توجه شود. این مکان ها و محیط ها در دسته بندی های مختلف وجود دارند که برخی از ان ها را در موارد ذیل خلاصه کرده ایم.

  • محیط های بهداشتی و درمانی: بیمارستان‌‌ها، درمانگاه‌‌ها، خانه‌‌های بهداشت، اتاق‌‌های عمل، آزمایشگاه‌‌ها، مراکز عکس برداری، کلینیک‌‌های پزشکی، مطب‌‌ها، اتاق‌‌های تمیز و …
  • مکان های تفریحی و ورزشی مهم: هتل‌‌ها، مسافرخانه‌‌ها، استخرها، باشگاه‌‌های ورزشی، موزه‌‌ها، سینماها، مراکز تفریحی و …
  • محیط های تولید مواد غذایی: اشپزخانه ها، شرکت‌‌های غذایی، شرکت‌‌های دارویی ، رستوران ها و …
  • محیط های حساس تحقیقاتی و امنیتی: مراکز تحقیقاتی، سرورها، اتاق‌‌های کامپیوتر، آزمایشگاه‌‌های الکترونیک و …

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *